Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Taban Puanı 2026
Kaynak: YÖK Atlas / ÖSYM · Antalya · DIL puan türü · 2 program
Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı programı 2026 yerleştirmesinde 19.635. başarı sırasıyla ve 407.09 taban puanla öğrenci aldı. Bir önceki yıl 23.477 olan sıralama yükseldi; bölüme girmek zorlaştı. Akdeniz Üniversitesi bünyesinde bu bölümün 2 farklı programı (dil ve burs seçenekleri) bulunuyor. Tüm seçeneklerin yıllara göre taban puanı, başarı sırası ve kontenjanı aşağıdaki tablolarda yer alıyor.
Yıllara göre taban puanı ve başarı sırası
Rus Dili ve Edebiyatı
Ücretsiz · Rusça (%30) · 4 yıl · ÖSYM kodu 100790417
| Yıl | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan | Yerleşen |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | 407.09 | 19.635 | 40 | 40 |
| 2025 | 395.26 | 23.477 | — | — |
| 2024 | 391.11 | 28.183 | — | — |
| 2023 | 392.30 | 31.546 | — | — |
Rus Dili ve Edebiyatı (KKTC Uyruklu)
Ücretsiz · Rusça (%30) · 4 yıl · ÖSYM kodu 100790539
| Yıl | Taban puan | Başarı sırası | Kontenjan | Yerleşen |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | — | — | 1 | 0 |
| 2025 | 372.45 | 33.065 | — | — |
| 2023 | 314.25 | 67.061 | — | — |
Rus Dili ve Edebiyatı bölümü başka hangi üniversitelerde var?
- Yeditepe Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatıİstanbul · başarı sırası 6.149
- İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatıİstanbul · başarı sırası 14.771
- Ankara Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıAnkara · başarı sırası 15.310
- Anadolu Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıEskişehir · başarı sırası 20.569
- Dokuz Eylül Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatıİzmir · başarı sırası 20.802
- Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıAnkara · başarı sırası 21.755
- Karadeniz Teknik Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıTrabzon · başarı sırası 29.860
- Erciyes Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıKayseri · başarı sırası 30.273
- Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıNevşehir · başarı sırası 37.760
- Selçuk Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıKonya · başarı sırası 39.871
- Atatürk Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıErzurum · başarı sırası 53.152
- Artvin Çoruh Üniversitesi Rus Dili ve EdebiyatıArtvin · başarı sırası 65.682
Sık Sorulan Sorular
Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı kaç puanla alıyor?▼
2026 yerleştirme sonuçlarına göre Rus Dili ve Edebiyatı programının taban puanı 407.09, taban başarı sırası 19.635. Puanlar yıldan yıla değiştiği için tercihte başarı sırası daha güvenilir bir göstergedir.
Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı kontenjanı kaç?▼
2026 yılında Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı programlarının toplam kontenjanı 41 kişidir. Program bazında kontenjanlar aşağıdaki tablolarda verilmiştir.
Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı hangi puan türüyle alıyor, eğitim dili nedir?▼
Rus Dili ve Edebiyatı bölümü DIL puan türüyle öğrenci alır. Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim dili: Rusça (%30).
Sıralamam Akdeniz Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı için yeterli mi?▼
Başarı sıralamanızı son yılın taban sırasıyla karşılaştırın; kendi sıralamanız bu değerden küçükse (daha iyiyse) yerleşme şansınız yüksektir. Sıralamalar her yıl değiştiği için SınavUP YKS tercih sihirbazı, sıralamanıza göre programları güvenli, uygun ve hedef olarak sınıflandırır.
Kişisel tercih listeni oluştur
Puanını veya sıralamanı gir; AI destekli tercih sihirbazı sana HEDEF, MANTIKLI ve GARANTİ bantlarında öneriler sunsun.
Tercih Sihirbazını BaşlatSıralaman bu bölüme yetiyor mu?
YKS tercih sihirbazı sıralamana göre programları güvenli, uygun ve hedef olarak ayırır. Puanını henüz bilmiyorsan önce netlerinden hesapla.